Vyhledat

Z Asie až do Evropy, aneb historie konopí

Konopí, rostlina známá pro svoje psychoaktivní účinky, se zde nachází už od pradávných časů. Od míst, kde pobývali prehistoričtí lovci, přes starověkou Čínu až na lodě Vikingů.

V minulosti byla tato rostlina hojně využívána v léčitelství a při náboženských obřadech. Vikingové a Germáni používali konopí jako lék proti bolesti zubů, nebo také k úlevě při bolestech u porodu. Pro její výjimečné účinky se tato rostlina dostala až do Ameriky, Spojených států i Evropy.


První zmínky o zdravotních benefitech užívání konopí se datují více než 4,000 let př.n.l.. Bylina byla převážně používána jako anestetikum při operacích, v menších dávkách pouze tlumila bolest. Mezi historiky se traduje, že díky svým omamným účinkům byla poprvé zneužita císařem Shen Nungem 2737 let př.n.l.. Je to však jen dohad, jelikož se stále nepotvrdilo, zda -li Shen Nung opravdu existoval.

Asi 2000 let př.n.l. se konopí dostalo do Koreji.. V těchto dobách se území Koreji bránilo nájezdům Aryanů. Díky tomu byly opět využity omamné účinky k utlumení bolesti způsobenou zraněním z boje. Nedlouho poté se začala bylina používat i v Indii, kde byla takřka uctívána za své blahodárné účinky proti úzkosti. Dokonce se o této rostlině zmiňuje jedna védská báseň „Věda šarmu“.


Ovšem cesta do Evropy nebyla pro tuto úžasnou rostlinu vůbec jednoduchá a do dnešního dne není znám přesný rok, kdy na území Evropy doputovala. Objevují se však spekulace, že se konopí na území starého kontinentu dostalo někdy mezi 2,000 až 1,400 let př.n.l..

Do Evropy bylo přivezeno kočovnými Skyty, kteří ho s sebou přivezli z Indie, když obývali dnešní území Ukrajiny a jižní část Ruska. Díky mnohaleté okupaci tohoto území se marihuana dostala do rukou germánským kmenům. Z Germánie putovalo konopí do Británie a to patrně při invazi Anglosasů.


V nadcházejících staletích se konopí postupně dostalo do mnoha koutů světa. Cestovalo Afrikou a v devatenáctém století doputovalo do Jižní Ameriky. Následně pokračovala jeho cesta na sever.


Dnes je ve většině zemí Evropy i celého světa konopí postaveno mimo zákon a řazeno mezi velmi návykové a nebezpečné drogy. Výzkumy z celého světa ale potvrzují její jedinečné a neodmyslitelné účinky na lidské zdraví a psychiku.

Kanabinoidy obsažené v konopí působí blahodárně na celý lidský organismus. Kanabidiol (CBD) je světoznámý zejména tím, co vše dovede vyléčit a s čím umí zápasit. THC už není jen škodlivý kanabinoid, ale při správném využití pomáhá při epilepsii, zejména u dětí.


Svět na tyto fakta reaguje postupnou dekriminalizací marihuany a my věříme, že se této události v dohledné době dočkáme i u nás ve Střední Evropě, Vaše HEMPFORYOU.

37 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše